 Wywiad z dr n. med. Agatą Mościcką z Kliniki Neonatologii Akademii Medycznej w Poznaniu
Alergia jest jednym z najczęstszych i najbardziej uporczywych schorzeń ostatnich lat. Jej źródła można szukać w zmianach środowiskowych, a także poprawie warunków higienicznych. W związku z tym niemal każde dziecko, zwłaszcza jeśli jego rodzice mają tę dolegliwość jest na nią narażone. Badania dotyczące leczenia tego schorzenia pokazały, że duże znaczenie w profilaktyce ma zarówno zdrowy tryb życia i odpowiednia dieta, jak również stosowanie detergentów, zawierających minimalną dawkę alergenów, które mogą podrażniać delikatną skórę. Po to, by wyjaśnić wszystkie wątpliwości dotyczące pielęgnacji skóry i prania ubrań zarówno małych, jak i dorosłych alergików, poprosiliśmy o odpowiedź na kilka pytań Eksperta portalu www.jelp.pl, doktor pediatrę neonatolog Agatę Mościcką.
Pani doktor, co wpływa na stan naszej skóry ?
Skóra jest złożonym narządem tworzącym granicę między organizmem i środowiskiem zewnętrznym. Na jej stan wpływają m.in. kąpiele i zabiegi pielęgnacyjne, rodzaj proszków służących do prania odzieży, a także temperatura otoczenia.
Jakie objawy najczęściej towarzyszą podrażnieniom skóry ?
Do najczęstszych zespołów objawów wywołanych podrażnieniem skóry zaliczamy: potówki, będące wynikiem nadmiernego pocenia i upośledzonego parowania, rumień toksyczny - krosty w obrębie plam rumieniowych, które lokalizują się w różnych miejscach bez predyspozycji, wyprysk kontaktowy, będący wynikiem bezpośredniego działania na skórę wielu szkodliwych czynników pochodzących ze środowiska zewnętrznego. Trądzik noworodkowy i niemowlęcy, jest z kolei następstwem pobudzenia przez hormony matki gruczołów łojowych noworodka lub efektem stosowania olejów mineralnych do pielęgnacji skóry lub detergentów stosowanych do prania ubrań.
Czy mogłaby nam Pani w takim razie powiedzieć, na czym polega profilaktyka podrażnień skóry?
Jednym z podstawowych działań profilaktycznych jest właściwa pielęgnacja skóry, unikanie kontaktu z substancjami drażniącymi, częsta zmiana pieluch u niemowląt i usuwanie ze skóry resztek zanieczyszczeń. Bardzo ważne jest właściwe nawilżenie skóry, unikanie czynników drażniących (np. wełna), stosowanie odpowiedniej temperatury otoczenia. Po to, by uchronić siebie i swoje dziecko od nieprzyjemnych podrażnień, należy pamiętać, że ubrania powinny być przewiewne, wykonane z materiałów naturalnych oraz prane w wysokiej jakości, hipoalergicznym proszku.
Pani Doktor, rodzice coraz częściej skarżą się na to, że ich dzieci chorują na atopowe zapalenie skóry. Proszę powiedzieć, jak odróżnić łojotokowe zapalenie skóry od atopowego? I skąd się bierze jedno i drugie? Jak wcześnie można rozpoznać dolegliwość? Czy ma to związek z alergią?
Coraz częściej spotykam się z tego typu pytaniami, ponieważ problem alergii dotyczy coraz większej grupy ludzi. AZS jest to przewlekłe zapalenie skóry, u którego podstaw leży atopia, czyli genetycznie uwarunkowana skłonność organizmu do reakcji alergicznych. Dominującą cechą jest tutaj suchość skóry dziecka (szorstkie policzki, łokcie, zgięcia dużych stawów) wraz z towarzyszącym świądem nasilającym się pod wpływem działania czynników alergizujących. Okresowo pojawiają się zmiany zapalne. Lokalizacja choroby zmienia się wraz z wiekiem dziecka i w początkowym okresie (do 2 roku życia) zajmuje głównie twarz, skórę owłosioną głowy, dolne odcinki kończyn. Leczenie polega na eliminacji alergenu (np. podejrzanego pokarmu) i łagodzeniu objawów suchości, stanu zapalnego i świądu (maści, kremy, kąpiele lecznicze, a w zaostrzeniach preparaty przeciwzapalne). Rozpoznanie choroby musi postawić lekarz (pediatra, dermatolog, alergolog). Łojotokowe zapalenie skóry, to choroba o niedokładnie poznanym mechanizmie powstawania - zmiany dotyczą tych okolic ciała, gdzie znajduje się dużo gruczołów łojowych (skóra owłosiona głowy, twarz, uszy, mostek, okolica międzyłopatkowa). Zmiany powstają wkrótce po urodzeniu i znikają w ciągu 8-12 miesięcy. Na głowie, zmiany przypominają łuski i strupy mocno przylegające do podłoża (potocznie stan ten nazywamy ciemieniuchą). Czynniki zewnętrzne (chemiczne, fizyczne, mechaniczne), mogą zaostrzyć przebieg choroby. Leczenie zależy od wieku chorego. W celu usunięcia łusek z głowy, stosuje się szampony zmniejszające łojotok, korzystne jest miejscowe stosowanie kremu i szamponu. W przypadku towarzyszących zmian zapalnych, na krótki czas, do leczenia można włączyć preparaty steroidowe.
Czy zmiana proszku do prania może powodować podrażnienie i stany zapalne skóry?
Jeśli po zmianie proszku hipoalergicznego na "zwykły" pojawiły się zmiany skórne, proponuję powrót do proszku używanego poprzednio. Zarówno w przypadku noworodków jak i dorosłych alergików nadwrażliwych na zapachy oraz substancje chemiczne zawarte w domowych środkach czystości, polecam produkty JELP. Posiadają one nie tylko ekologiczne właściwości oraz wysokiej klasy recepturę, ale również subtelny zapach, który nie wywołuje odczynów alergicznych - zarówno skórnych, jak i ze strony układu oddechowego.
Czym proszek hipoalergiczny odróżnia się od innych detergentów do prania?
Podstawowa różnica polega na tym, że środki hipoalergiczne zawsze są poddawane testom klinicznym, dzięki czemu możemy mieć pewność, że są bezpieczne dla wrażliwej, skłonnej do alergii skóry. Taki proszek nie może zatem zawierać drażniących substancji chemicznych, wybielaczy, nadboranów sodu, czy silnych substancji zapachowych.
Czy proszek JELP może uczulać?
Uczulać może ?prawie wszystko?: leki, barwniki, konserwanty, pokarmy, wełna i alergeny powietrznopochodne, których lista jest bardzo długa. Ze względu na swój specjalnie opracowany skład jest bardzo mało prawdopodobne, aby proszek JELP wywoływał jakiekolwiek podrażnienie skóry i wydaje mi się być najbardziej odpowiedni do prania odzieży zarówno dla alergików cierpiących na katar sienny, jak również chorych na atopowe zapalenie skóry.
Zatem, czy można powiedzieć, że proszki hipoalergicznie równie skutecznie czyszczą ubrania osób dorosłych?
Tak, jak najbardziej! W odróżnieniu od ?zwykłych? proszków, detergenty hipoalergiczne, jak np. JELP posiadają w swoim składzie aktywny tlen, który jest bezpieczną substancją czyszczącą. Ponieważ w skład środków hipoalergicznych nie wchodzą żadne silne, chemiczne substancje aktywne, należy zapoznać się ze sposobem dozowania zalecanym przez producenta proszku. Wtedy każde, nawet najtrudniejsze zabrudzenie zostanie usunięte.
Informacje o producencie JELP
Producentem proszku do prania JELP jest duńska firma Danlind, założona w 1928 roku przez rodzinę Lind. Danlind produkuje szeroką gamę specjalistycznych środków piorących, tj.: proszki do prania, tabletki do prania, proszki w koncentracie tzw. compact, płyny do prania i zmiękczania tkanin, środki czyszczące do zmywarek. Producent posiada certyfikaty środowiskowe ISO 14001 i EMAS. Główną marką firmy Danlind jest JELP, której wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest Dramers S.A.
W 2006 roku hipoalergiczny proszek do prania JELP został wyróżniony przez Polskie Towarzystwo Położnych, które uznało go za ?najdelikatniejszy i najbezpieczniejszy produkt dla noworodków i niemowląt?.
Czytaj więcej... www.jelp.pl
|